Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu s-au calificat în finală la Jocurile Europene!

0 1

Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu, componenții echipei de mixt, la tenis de masă, mai au un singur pas de făcut pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

„Tricolorii” s-au calificat azi în finala Jocurilor Olimpice Europene, după ce au trecut în penultimul act, cu 3-2, de perechea franceză Laura Gasnier / Tristan Flore.

Adversarii au luat primul set cu 13-11, românii au egalat situația, după 11-8. Setul 3 a revenit tot francezilor, și tot după prelungiri, 12-10. Berni și Ovidiu nu au dezarmat, au egalat imediat după 11-6 și s-au impus apoi în decisiv cu 11-8, cu ultimele trei puncte câștigate de ei.

Urmează cel mai greu meci, miercuri, contra favoriților numărul 1, germanii Petrissa Solja și Patrick Franziska. Nemții s-au calificat în finală după 3-1 cu slovacii Barbora Balazova și Lubomir Pistej.